Menu

User interface na twojej stronie. Jaki powinien być?

2 września 2019 - Zakres usług
User interface na twojej stronie. Jaki powinien być?

User interface jest ważny, ponieważ to on określa bezpośrednio współgra z internautami. Jaki powinien być, żeby wiele osób chciało odwiedzać twoją witrynę? Ten artykuł odpowie na to pytanie!

Wyzwaniem dla projektantów stron internetowych jest zastanowienie się, w jaki sposób użytkownicy poruszają się po interfejsie użytkownika i jakich działań się spodziewają. Obejmuje to ocenę umiejętności i wiedzy technicznej, których mogą oczekiwać od swoich użytkowników.

Symbole

Jako projektant prawdopodobnie chcesz, aby Twoja kreatywność się wykazała. Ale mimo to nie powinieneś próbować na nowo wymyślać takich rzeczy, jak ikona „zasobnika” lub symbol „lubię to”. Istnieje wiele znormalizowanych symboli, które stały się częścią naszego codziennego życia i które są powiązane z bardzo specyficznymi funkcjami. W przypadku aplikacji na iOS lub Androida są dostępne oficjalne przewodniki po stylach.

Z drugiej strony istnieją symbole, które są mniej znane, na przykład ten do zmiany języka.

Feedback jest istotny

Twoi użytkownicy oczekują reakcji lub reakcji na określone działania. Gdy użytkownik wypełnia formularz, oczekuje potwierdzenia.

Informacje zwrotne mogą istnieć lub być oczekiwane w wielu różnych formach. To kolejny obszar, w którym warto pomyśleć o kreatywnych rozwiązaniach. Na przykład, jeśli ktoś ląduje na naszej stronie 404, zostanie powitany ekranem z błędem 404, który powinien być zaprojektowany przez nas.

Ludzie lubią polegać na intuicji

Najważniejsze w dobrym interfejsie użytkownika jest to, że daje on użytkownikowi możliwość łatwej i intuicyjnej nawigacji.

Czym jest intuicyjność?

Użytkownicy powinni mieć możliwość korzystania z aplikacji bez konieczności długiego wyszukiwania. Pytanie „jak to zrobić?” nie powinno zatem nawet się pojawić. Z drugiej strony istnieją działania, których nauczyliśmy się poprzez uwarunkowania kulturowe: wiesz, co oznacza ikona hamburgera, i nauczyłeś się już, że wiele zdjęć zawiera „duchowe linki” prowadzące do artykułów.

Pytanie zatem brzmi: w jaki sposób mogę korzystać z rzeczy, których nauczyłem się poprzez uwarunkowania kulturowe, aby umożliwić nawigację bez wysiłku? Zmiany w projekcie są również zawsze najlepsze, gdy są zgodne z już ustalonymi wzorami.

Nawigowanie

Zanim zaczniesz projektować interfejs użytkownika, zastanów się, jak użytkownicy będą się z nim poruszać. Z jakich gestów lub interakcji będą korzystać, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych opartych na dotyku.

  1. Czy są formularze, które należy wypełnić?
  2. Przeciągnij od prawej czy od lewej?
  3. Czy użytkownicy powinni kliknąć przycisk?
  4. Czy oferujesz funkcję przeciągnij i upuść?

Są to kwestie, które powinieneś uwzględnić w swojej koncepcji.

Wnioski

Podczas tworzenia przyjaznego UI należy postawić się na miejscu użytkownika. Aby uzyskać atrakcyjny interfejs użytkownika, ważne jest zaprojektowanie łatwego do nauczenia interfejsu. Można to zrobić, używając standardowych ikon, przekazując informacje zwrotne po czynnościach oraz intuicyjnie projektując użytkownika. Interfejs użytkownika powinien być łatwy do zrozumienia i sprawiać, że korzystanie z aplikacji będzie przyjemne, bez konieczności długiego uczenia się, jak z niego korzystać.