Tworzenie stron internetowych nadal jest jedną z najgorętszych branż na świecie i nie zamierza się zmienić w najbliższym czasie. Według Bureau of Labor Statistics zatrudnienie programistów internetowych wzrośnie o 27 procent w latach 2014-2024, co jest znacznie szybsze niż średnia dla wszystkich zawodów.
Mając to na uwadze, pomyślałem, że stworzę artykuł o podstawowych umiejętnościach, które powinien posiadać każdy programista. Wiedza o tym, co poprawić, jest punktem wyjścia do osiągnięcia wielkości, więc mamy nadzieję, że znajdziesz przydatne informacje w tym poście.
Czas i priorytety
Praca w tworzeniu stron internetowych może być czasami bardzo stresująca i chaotyczna. Projekty się układają, a terminy są zawsze tuż za rogiem. Aby pozostać wydajnym (i rozsądnym), ważne jest, aby jak najlepiej zarządzać czasem. Jest to problem, z którym zmaga się wielu programistów. Po prostu dlatego, że nigdy nie cofnęli się o krok w celu poprawy swoich umiejętności zarządzania czasem. Oto kilka szybkich praktycznych wskazówek, w jaki sposób możesz się lepiej zorganizować i unikać nadciągających terminów:
- Ustaw przypomnienia o ważnych zadaniach i krokach projektu, które chcesz zakończyć o określonych porach w ciągu dnia lub tygodnia. W razie potrzeby zignoruj wszystko inne, aby mieć pewność, że dotrzymasz swoich mini terminów.
- Skontaktuj się ze swoim szefem lub klientami tak szybko, jak to możliwe, jeśli uważasz, że nie dotrzymasz terminu. Nie jest idealny, ale to nie koniec świata. Im wcześniej im o tym poinformujesz, tym szybciej będą mogli się przygotować.
- Użyj reguły 80/20 i spróbuj znaleźć codzienne czynności, które pochłaniają zbyt dużo czasu, nie dając wystarczających wyników. Możesz być zaskoczony, ile czasu spędzasz każdego dnia na robieniu rzeczy, które w zamian za to zajmują zbyt długo.
- Zrób listę rzeczy do zrobienia i uszereguj według priorytetów najważniejsze zadania. Czasami inne rzeczy będą musiały tylko poczekać.
- Codziennie sprawdzaj swoją listę codziennie i przygotuj szybki plan na ten dzień. Chociaż nie zawsze wszystko idzie zgodnie z tym planem, staniesz się o wiele bardziej wydajny, mając go na pierwszym miejscu.
Pojęcie UX
Jedną z cech każdego naprawdę świetnego programisty jest to, że nie tylko doskonale rozumieją techniczną stronę swojej działalności, ale także aspekt projektowy i zorientowany na klienta. Aby opracować świetne aplikacje i oprogramowanie, musisz zrozumieć, w jaki sposób Twoi klienci i klienci będą korzystać z produktu końcowego. Szwajcarski informatyk i programista Niklaus Wirth tak to ujął: „Oczywiście kursy programistyczne powinny uczyć metod projektowania i budowy, a wybrane przykłady powinny być takie, aby można było ładnie wykazać stopniowy rozwój”.
Nauka i rozwój
W szybko rozwijającej się branży, takiej jak nasza, utrzymywanie kontroli nad grą oznacza, że nigdy nie przestaniesz się uczyć. Technologie zmieniają się tak szybko, jak trendy, a to, co jest obecnie powszechną praktyką, może już być nieaktualne za kilka lat. Jeśli chcesz zostać świetnym programistą internetowym, musisz być zawsze na czele. Oznacza to naukę nowych technologii i języków programowania, a także pilnowanie, czego klienci chcą (i potrzebują), aby być zadowolonym.
W ostatnim badaniu ponad 2000 programistów Java 53% przyznało, że jest „technologiczną owcą”, która dostosowuje nowe rzeczy dopiero po zaakceptowaniu przez przemysł jako standard. 44% określiło siebie jako „wczesnych użytkowników”, którzy już aktualizują wersje OSX, zanim będą stabilne. Jest całkiem jasne, która frakcja ma większe szanse na wyprzedzenie konkurencji. I to nie 3% tak zwanych „niezmiennych” uważa wszystkie zmiany za złe i „nie ma czasu na zmiany”, ponieważ „są zbyt zajęci wykonywaniem prawdziwej pracy”.
Komunikacja jest kluczowa
Komunikacja jest ważna w każdej pracy, a może nawet bardziej w rozwoju sieci. Potrzeby projektantów, programistów, klientów i klientów muszą być idealnie dopasowane, aby stworzyć wyjątkowy produkt. Oznacza to, że komunikacja jest ważną częścią pracy każdego programisty i zawsze powinna być traktowana z wysokim priorytetem.
Potrzeba dobrych umiejętności komunikacyjnych zwiększa fakt, że kodowanie jest bardzo trudne do zrozumienia dla osób, które nie są programistami. Musisz być w stanie zmusić innych ludzi do zrozumienia problemów technicznych, co może być dość trudne. Aby poprawić swoje umiejętności komunikacyjne, doskonałym pomysłem jest regularne rozmowy z osobami, które znasz poza biurem. Staraj się, żeby zrozumiały, nad czym pracujesz. Tak, są szanse, że się nudzą, ale to także wyzwanie. Jeśli możesz powiedzieć znajomym o swoim nowym projekcie bez uśpienia, możesz zrobić to samo z kolejnym potencjalnym klientem. I znacznie poprawisz komunikację z szefem i zespołem projektowym.
Te umiejętności są naprawdę kluczowe jeżeli chcemy być wydajnymi oraz dobrze współpracującymi z innymi web developerami. Należy przełamać bariery lenistwa w ramach ciężkiej pracy!